אופיר הורוביץ |תהליך טבעי להקלה בכאבי גב, צוואר, שכמות ורגליים

כאבים

כאבים חוזרים? טיפול טבעי שעובד ברוב מוחלט!

בלי קיצורי דרך- ובסבלנות

שיטת עבודה ברורה שתאיר לך את הדרך

בה לומדים אילו פעולות פוגעות עשינו עד עכשיו, מה לעשות כדי לשפר את זה, איך אפשר לחזק את הגוף ולהחזיר אותו להיות חופשי מכאב.

לקחת אחריות על עצמך! ולהתחיל לפעול, כל שניה חשובה

למה לטפל בעיסוי רפואי ויציבה?

טיפול טבעי ושמרני מ-ש-ו-ר-ש הבעיה,

אם יש לך פריצת דיסק, בלט דיסק או כאבי שרירים חזקים (שכמות צוואר וכדומה)-

קודם כל חשוב להבין, לא משנה באיזה מצב הגוף שלך נמצא כרגע- 80% מהאנשים סובלים מכאבים לא ספציפיים, כלומר כאבים עקב עומס ממושך, לאורך זמן, הגוף התעייף מלפצות על התנועה הלא נכונה וכרגע הוא הגיע לסף כאב שהוא לא מוכן יותר!

לכן, טיפול יסודי כזה הוא פתרון ראוי, שבו המטופל רוכש ידע וכלים להתמודדות לכל החיים, ולדעת איך לפתור בעיות כאב בעזרת הרגלי תנועה, וכדומה.

מה זה פריצת דיסק/ בלט דיסק?

בדרך כלל פתולוגיה שקוראת או בחוליות הצוואר

או בחוליות המותניות (גב תחתון) אך יכול להיות בכל מקום בין שתי חוליות.

אז קודם כל, מה זה דיסק?

דיסק- סחוס בין חולייתי שמטרתו לאפשר עוד תנועה בעמוד השדרה ובנוסף, להקל על עומס בין החוליות כנגד כוח הכבידה. החלק החיצוני שלו צפוף יותר מהחלק הפנימי, במרכזו יש נוזל ג'לטיני.

פריצת דיסק זה מצב שבו הסחוס הבין חולייתי נקרע והנוזל שנמצא בתוכו (הנוזל הסחוסי) יוצא החוצה מהדיסק.

בלט דיסק מצב בו הדיסק רק בולט החוצה אך אינו התפוצץ לגמרי ופרץ החוצה.

מה משותף?

שתי הפתולוגיות האלה בדרך כלל כואבות כיוון שבמצב זה נגרם לחץ גדול על העצב בעמוד השדרה וכתוצאה מזה יש תחושה של כאב גדול.

בלט או פריצת דיסק יכולים להיגרם מסיבות רבות אך מרבית האנשים סובלים מבעיות אלה כיוון שנוצר עומס מתמשך על החוליות/ רצועות/שרירים האמורים להחזיק את עמוד השדרה יציב וכתוצאה מזה הדיסק נדחס לאורך זמן עד שבלט או התפוצץ.

ישנם המון אנשים שנולדים עם בלט או פריצת דיסק ואפילו ישנם לא מעט אנשים שיגרם להם במהלך החיים בלט או פריצה אך לא יחושו כאב כלל, למה?

כיוון שהמצב לא נוגע אצלם בשום עצב או מגרה כאב כלשהו ולכן, זה מידע חשוב ביותר. מה שאפשר ללמוד מכך הוא שניתן על ידי יציבה חזקה להחזיר את הגוף חזרה בתהליך איטי הדרגתי ובטוח למצב שהוא מחזיק את העומס על ידי רצועות ושרירים תומכים ולאו דווקא על הדיסקים בלבד וכך ניתן להקל משמעותית על כאבי גב או צוואר וכו' עקב בלטים או פריצות כאלה ואחרות. כל אדם נושא גוף שונה ולכן יש לדעת ולגלות באופן אישי מה מתאים לך ומה יהיה הכי נכון עבורך. אך באופן חד משמעי- תהליך של פיתוח יציבה יכול להקל על כאבי גוף ובפרט  על כאבי גב וצוואר.

כאבים בכתף

כאבים באזור הכתף יכולים להיגרם בעיקר משלוש סיבות שכיחות, למרות שישנן בעיות נוספות אבל מרבית המקרים בבעיות אורתופדיות אלו נובעים מ-

* הסיבה השכיחה ביותר היא צביטה באזור הכתף הקדמית הנקראת *Shoulder Impingement Syndrome  בשפה המקצועית, וזו למעשה בעיה דלקתית שנוצרת עקב שחיקה בכיס האוויר שבין שרירי הכתף לגידים לכיס אוויר עצמו, בדרך כלל נוצרת דלקת עקב צפיפות האזור וחוסר תנועה/ תנועה לא מאוזנת ומכאן ישנו כאב כשמכופפים את הכתף כלפי מעלה (לדוגמה: ניסיון להביא משהו ממגירה גבוה יחסית).

** כאבי צוואר שמקרינים לכתף- במידה וישנו לחץ על חוליות הצוואר והמרווח בין חולייה לחולייה הצטמצם- חוסר התנועה יכול לגרום לאזור להיות דחוס ולא אלסטי (יכולת להתארך ולהתקצר) הכאבים יכולים להיות מופנים ברבות המקרים לכתף האחורית, לשכמה ואפילו לאצבעות הידיים אך קיימים גם מקרים לכתף הקדמית בעיקר עד לאזור המרפק.

*** חוסר איזון במייצבי הכתף- סיבה מאוד שכיחה לאנשים פעילים ולא פעילים גופנית עקב חוסר איזון שרירי שיגרום בדרך כלל עקב מקומי בכתף ומכאן אפשר לשער שהכאב מקורו בכתף עצמה ובאזורים התומכים בה ולאו דווקא כאב עצבי מאזור הצוואר.

כאבים בצוואר

כאבים בצוואר מאוד שכיחים היום ויכולים לנבוע מכמה סיבות-

* הסיבה השכיחה עומס שרירי בשרירים התומכים בעמוד השדרה הצווארי בין אם זה מישיבה מרובה או עומס נפשי כגון לחץ וחרדות וגם שינה בזווית לא נכונה, אזור הצוואר הינו עדין ביותר לכן כאשר ישנה פתלוגיה באזור זה הכאב מופנה לאזורים נוספים ומכאן ניתן לחוש בכאב ראש בצידי הראש או בצד האחורי מעל העורף. כאבים אלה בדרך כלל מתגברים לאט לאט אך ישנם מקרים בהם הכאב מגיע בפתאומיות, כנראה עקב זמן רב של חולשה ותהליך הבעיה באופן שקט יותר.

** סיבה נוספת שגם היא שכיחה- בלט דיסק או פריצת דיסק בין חוליות הצוואר, לחץ שבין החוליות יכול לגרום למגע לא פרופורציונלי של הדיסק או למגע של רקמה שכנה לעצב עצמו ומצב כזה יכול לגרום לאותות של כאבים מהעצב.

כאבים אורטופדים- האם יש לך סיכוי להיפטר מזה?

כולנו סובלים מכאב כזה או אחר מגיל מסוים, אני מדבר כמובן על כאב אורטופדי (שלד-שריר) שנגרם עקב יציבה לקויה, פשוט זה ככה או ככה קורה לכולנו, פתאום באמצע החיים מתחילים כאבים מסויימים בין אם זה בגב, ברגליים, בצוואר, בשכמות, הקטע הוא שאנחנו מזניחים את זה ומכחישים את זה בכל צורה אפשרית, ופתאום באופן די  מפתיע יש כאבים מאוד חזקים או במקרים מסוימים איזה "אירוע" שאחריו הגוף כבר לא מה שהיה פעם (לפעמים גם בני 30+ אומרים את זה וזה מאוד משעשע, אותי לפחות), העיניין הוא שאין שום סיבה שהכאב הזה לא יחריף ואפילו בעקבותיו יתחילו כאבי נוספים.

כיוון שלמרבית האנשים אין באמת השכלה הקשורה לחינוך גופני, אין כאן כוונה להיות מורה לחינוך גופני, גם אני לא מורה לחינוך גופני אבל, אנשים לא באמת מכירים את הכלי היחיד אולי בחיים האלה שהוא באמת 100% שלהם, זה לא נתפס בעיני.

אנשים יודעים תוכנה, יודעים מטמטיקה, יודעים מחשבים מכאן ועד הודעה חדשה אבל את הדבר היחיד שהוא באמת שלהם, אין להם שום מושג אמיתי מה זאת המכונה המדהימה הזאת שנקראת גוף האדם. החללית הכי משוכללת לא מגיעה לקרסוליים של המכונה הזאת שנקראת גוף האדם- גם מבחינת מבנה וגם מבחינת כימיה, פיזיקה, וביולוגיה. גוף האדם במשך עשרות אם לא מאות אלפי שנים התפתח וידע להתאים את עצמו לאתגרים וכיום הוא עומד באתגר משונה מאוד- הוא לא צריך לעשות כלום.

בעצם היום אנחנו מפטרים את המכונה ומחזירים ציוד מה שנקרא- כיום צריך רק את המוח.

שאלתם את עצמכם איך זה בעצם קורא? למה זה קורא לנו? למה לאט לאט אנחנו לא נצטרך את הגוף?

התשובה לשאלה הזאת מטרידה אותי מאוד, בעצם אנחנו מכורים לנוחות, הכל צריך להיות נוח, גם מבחינה פיזית, גם מבחינה נפשית. כל מה שאנחנו עושים מבוקר עד ערב הוא איך ליצור חיים של נוחות עד כמה שניתן- יש בזה הגיון כי העולם משתנה כל הזמן וצריך לעדכן גרסה מה שנקרא אבל, מבחינה גופנית באיזה שהוא מקום צריך להישאר מאחור, ולמה הכוונה? הגוף לא יודע שכיום הפרנסה מגיעה מהמחשב אלא, הוא זקוק לפעילות חיונית שתתן לו את מה שהוא צריך ואת מה שהוא בא לספק.

פעילות גופנית ויציבה נכונה יתנו לנו את האפשרות לחיות בצורה המיטבית שלנו- גוף תקין עם יציבה טובה ללא כאבים כמו כאבי גב/צוואר/רגליים/שכמות וכו' הוא בעצם גוף שנותן לנו שקט תעשייתי. פתאום, אפשר להתרכז בדברים לאורך זמן בלי כאב טורדני, ניתן להינות מפעילויות בסיסיות ואפילו יותר מורכבות לאורך זמן. יותר מזה, מבחינה קוגטיבית, יציבה טובה מאפשרת זרימת דם ונשימה טובים ותקינים וכך גם מבחינה חשיבתית המוח מקבל דם וחמצן בצורה תקינה לאורך זמן, כלומר בעקיפין זה יכול לשפר או לשמר את פעילות המוח.

למרות זאת- רוב האנשים לא משקיעים ביציבה שלהם ובאורח חיים שיתן להם את המירב, לעשות פעילות גופנית זה טוב ומעולה אבל לא תמיד הפעילות הגופנית מתאימה לאותו אדם באופן אישי ולעיתים אפילו מגבירה את הכאבים מבלי שהוא יודע.

באופן אישי- אני מאמין שכל אדם יכול לשפר את היציבה שלו, זאת שאלה של למידה אישית וסבלנות.

אם תעקבו אחר הסיפור האישי שלי תבינו שבעזרת קבלת החלטה לצאת מהמצב הכואב שהגעתי אליו בעזרת נחישות והתמדה, בניתי לי את היציבה וגוף חזק שנותן לי נחת גם פיזית וגם נפשית.

חשוב שתבינו מהי נקודת הפתיחה שלכם ותזהו את תחילת הדרך שלכם באופן א-י-ש-י ומשם כל הזמן יהיה לכם מדד טוב להתקדמות שלכם.

אז מתי תגיעו לגוף החופשי שלכם?

מה זה גוף חופשי?

מבחינתי גוף חופשי זה המצב הכי טוב שאותו אדם יכל להגיע אליו מבחינה תפקודית ותנועתית.

לא מדבר על מפתחי גוף ולא על אצנים וכדומה אלא, רק על גוף פרופורציונלי ומתפקד מבחינת התנועות שלו,

לא מדבר כלל על אסתטיקה! לא מעניין אותי בכלל, יפה או לא זה אינדיבידואלי, אני מדבר רק על תפקוד תנועתי.

  1. זיהוי מצב התחלתי

מצב בו אנו מכירים ויודעים מה היכולות שלנו ללא כאב, הגבולות הקיימים. (בעזרת עיסוי רפואי ואבחנה תפקודית)

  1. התחלנו לחקור את התנועות שעושות לנו טוב (ללא כאב)

אנחנו יודעים באופן אישי אילו תנועות מרגישות לנו נכון וישפרו אותנו במהלך תקופה

  1. הגברת החזרות ומספר הפעמים בשבוע

מבצעים את התנועות הללו באופן קבוע לאורך זמן

  1. מחקר אילו תנועות חדשות ניתן לעשות עקב השיפור ותקופת ההתמדה

מציאת תנועות חדשות או טווחים חדשים בתנועות קיימות..

  1. תרגול כשגרה

מצב בו אתם מצבעים תרגילים שמשפרים לכם את טווחי התנועה, מגמישים ומחזקים את מערכת השלד שריר כמו שצריך.

קצב ההתקדמות שלך תלוי אך ורק בך, גם מבחינה גופנית וגם מבחינת ההשקעה והבנת הרציונל מאחרי זה, מעט לאורך זמן, זה המון- העניין הוא להתנסות ולבדוק ולהגיע למצב בו אתם כבר מבינים אילו פעולות עשיתם ששיפרו את מצבכם ושם להתמיד- דורש הקשבה לעצמכם וסבלנות.

***